1ο ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

«Λόγος και μέλος της Υμνολογίας του Δωδεκαημέρου»

Το Εργαστήριο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ (Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας) και το Εργαστήριο ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ (Τμήμα Θεολογίας) της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ εγκαινιάζουν σειρά εκπαιδευτικών Σεμιναρίων που στοχεύουν στη μελέτη και ανάδειξη της λειτουργικής γλώσσας και παράδοσης της Ορθοδόξου Εκκλησίας. Ειδικότερα, η θεματική των Σεμιναρίων αυτών εστιάζεται στο λόγο, το μέλος και την τάξη ενός λειτουργικού ή υμνογραφικού κύκλου. Τα Σεμινάρια απευθύνονται σε κληρικούς, ιεροψάλτες, κατηχητές αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο.

Στο πλαίσιο αυτό και σε συνεργασία με την ΟΜΑΔΑ ΠΑΛΑΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ (Τμήμα Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ) εντάσσεται η διοργάνωση του 1ου Σεμιναρίου μελέτης της λειτουργικής γλώσσας και παράδοσης με θέμα: «Λόγος και μέλος της Υμνολογίας του Δωδεκαημέρου», το οποίο θα φιλοξενηθεί από την ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΝΕΑΣ ΚΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ.

Το Σεμινάριο περιλαμβάνει σύντομες θεωρητικές εισηγήσεις που συνοδεύονται από συζήτηση και ανάλυση σχετικών πρακτικών θεμάτων και προβληματισμών.

Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018

Προκόπειο Πολυδύναμο Εκκλησιαστικό Κέντρο
Καραμαούνα 29, Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Πρόγραμμα Εργασιών

9.30-10.00          ΕΝΑΡΞΗ – ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

ΠΡΩΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ – ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ

10.00-10.30         Η διαμόρφωση και η έντυπη μορφή των Υμνογραφικών Συλλογών
π. Χρυσόστομος Νάσσης, Διευθυντής του Εργαστηρίου Λειτουργικών Μελετών

10.30-11.00         Η δομή της Υμνολογίας των Χριστουγέννων και των Θεοφανείων
Παναγιώτης Σκαλτσής, Πρόεδρος Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

11.00-12.00         Γλωσσικά και μορφολογικά χαρακτηριστικά των υμνογραφικών κειμένων. Μεθοδολογικά εργαλεία προσέγγισης

Αννα Κόλτσιου-Νικήτα, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Ελληνικής Γλώσσας της Χριστιανικής Γραμματείας

12.00-12.30        Διάλειμμα

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΟΤΗΤΑ – ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ

Η μελέτη και ερμηνεία του ποιητικού πλούτου Χριστουγέννων και Φώτων επί τη βάσει των ιαμβικών κανόνων του Ιωάννου Δαμασκηνού.

12.30-14.00        (Α) Ερμηνευτικές και μεταφραστικές προσεγγίσεις των ιαμβικών κανόνων του Ιωάννη Δαμασκηνού. Βιβλιογραφική παρουσίαση και επιγραμματική αποτίμηση
(Β) Επιλογή και συγκριτική θεώρηση τροπαρίων των ιαμβικών κανόνων των Χριστουγέννων και Θεοφανείων: Παραφράσεις-μεταφράσεις-ερμηνεία-χειρόγραφη παράδοση
π. Καλλίνικος Ευαγγελόπουλος, μεταπτυχιακός φοιτητής
Άννα Βεργίδου, μεταπτυχιακή φοιτήτρια