Εισήγηση του Αναπλ. Καθηγητή Μιλτιάδη Βάντσου στο 5ο Διεπιστημονικό Συνέδριο Ιατρικής Ευθύνης και Βιοηθικής (Αθήνα, 19-1-2018)

Το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, το Εργαστήριο Τεχνολογιών της Πληροφορίας (Ιόνιο Πανεπιστήμιο), το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας (ΕΚΠΑ) το Ερευνητικό Κέντρο Έρευνας σε Θέματα Βιοηθικής και Δικαίου (Πάντειο Πανεπιστήμιο), το Κέντρο Βιοπολιτικής (Πάντειο Πανεπιστήμιο) και η e-Θέμις συνδιοργάνωσαν στις 19 Ιανουαρίου 2019 στην Αθήνα το 5ο Συνέδριο Ιατρικής Ευθύνης και Βιοηθικής με τίτλο “Δεδομένα Υγείας και Γενετικά δεδομένα”.

Στο συνέδριο αυτό συμμετείχε και ο Αναπλ. Καθηγητής του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, Μιλτιάδης Βάντσος, ο οποίος παρουσίασε εισήγηση με θέμα «Η ενημέρωση του ασθενούς, τα ιατρικά δεδομένα και το φαινόμενο nocebo”.

Posted in Συνέδρια/Ημερίδες.