Exegeticum Απριλίου – Εισήγηση καθηγητή P.-G. Klumbies

Η συνάντηση του EXEGETICUM για τον μήνα Απρίλιο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 26 Απριλίου 2018 με εισήγηση του καθηγητή PaulGerhard Klumbies, καθηγητή της Καινής Διαθήκης στο Ινστιτούτο Ευαγγελικής Θεολογίας του Πανεπιστημίου του Kassel Γερμανίας. Το θέμα της εισήγησης ήταν «Η ‘Θεολογία της Καινής Διαθήκης’ ως λογοτεχνικό είδος» και κάλυψε ουσιαστικά όλη την ιστορία των απαρχών, της εξέλιξης και της προβληματικής του επιστημονικού κλάδου της καινοδιαθηκικής Θεολογίας.

Σημειώνουμε ένα χαρακτηριστικό σημείο από την εισήγηση του ομιλητή, το οποίο αφορά στη διάκριση μεταξύ Βιβλικής Θεολογίας και Δογματικής (ή Συστηματικής) Θεολογίας, όπως την διατύπωσε ο θεμελιωτής της Βιβλικής Θεολογίας J. Ph. Gabler (1787): «Η Βιβλική Θεολογία έχει ιστορικό χαρακτήρα, μεταφέρει αυτό που είπαν οι άγιοι συγγραφείς για τα θεία πράγματα. Η Δογματική Θεολογία, σε αντίθεση προς τη Βιβλική Θεολογία, έχει διδακτικό χαρακτήρα, διδάσκει όσα οι θεολόγοι φιλοσόφησαν για τα θεία πράγματα ανάλογα ο καθένας με την ικανότητά του ή τις συνθήκες του καιρού του, με την εποχή, τον τόπο, τη θρησκευτική ομάδα, τη σχολή ή άλλα σχετικά θέματα». Ως εκ τούτου, η Βιβλική Θεολογία επιστημολογικά θεωρείται μία ιστορική επιστήμη, ενώ η Δογματική Θεολογία θεωρείται ως ένα είδος χριστιανικής φιλοσοφίας.