Εισήγηση του Αναπλ. Καθηγητή Μ. Βάντσου στο διεθνές επιστημονικό συμπόσιο “Studia Theologica Doctoralia” στο Ιάσιο

Η Ορθόδοξη Θεολογική Σχολή “Dimitru Stāniloae” του Πανεπιστημίου του Ιασίου (Ρουμανία) διοργάνωσε στις 7-8 Μαΐου 2018 στο Ιάσιο το διεθνές επιστημονικό συμπόσιο “Studia Theologica Doctoralia”.

Στο συμπόσιο αυτό συμμετείχε ο Αναπλ. Καθηγητής του Τμήματος, Μιλτιάδης Βάντσος, κάνοντας εισήγηση με θέμα: «The positions of the Holy and Great Council of the Orthodox Church on bioethics”. Συμμετείχαν επίσης οι υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος Obrad Karanovic, Νικόλαος Ροδοπαίος και Δημήτριος Μιχαηλίδης, οι οποίοι και μίλησαν για θέματα της επιστημονικής τους έρευνας.

Την ίδια περίοδο, ο Αναπλ. Καθηγητής Μ. Βάντσος δίδαξε στην Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Ιασίου στο πλαίσιο της συνεργασίας Erasmus που έχει το Τμήμα με την εν λόγω Σχολή.

Ακολουθούν φωτογραφίες από το συμπόσιο