Κινηματογραφική Λέσχη Τμήματος Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΑΗ ΤΟΥ ’68

Μια συζήτηση στην Κινηματογραφική Λέσχη του Τμήματος Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας ΑΠΘ πάνω στην εξέγερση των νέων τον Μάη του ’68: το ιδεολογικό της υπόβαθρο, τα αίτια που την προκάλεσαν, τα όνειρα και τις επιδιώξεις των πρωταγωνιστών της, την κληρονομιά που άφησε στη σύγχρονη κοινωνία και την πολιτική.

Στη συζήτηση, η οποία διεξήχθη με αφορμή την προγραμματισμένη προβολή της ταινίας του Ζαν-Λυκ Γκοντάρ «Η Κινέζα» (1967), συμμετέχουν ο καθηγητής Σύγχρονης Πολιτικής και Κοινωνικής Φιλοσοφίας του Α.Π.Θ., κ. Νικόλαος Σεβαστάκης, και ο αναπληρωτής καθηγητής Νεότερης και Σύγχρονης Πολιτικής Φιλοσοφίας Α.Π.Θ και Πρόεδρος του Κρατικού Θεάτρου Βόρειας Ελλάδας, κ. Άρης Στυλιανού. Συντονιστής ο επ. καθηγητής Ιστορίας της Φιλοσοφίας στη Θεολογική Σχολή ΑΠΘ, Κώστας Μποζίνης. Παρευρίσκονται και παρεμβαίνουν μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Αριστοτελείου, κριτικοί κινηματογράφου και τέχνης, υπ. διδάκτορες, προ- και μεταπτυχιακοί φοιτητές καθώς και σινεφίλ κοινό από τη Θεσσαλονίκη.

Κάλυψη εκδήλωσης και ψηφιακό μοντάζ: Σπύρος Αμοιρόπουλος.

Posted in Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις.