Συμμετοχή της καθηγήτριας Κυριακούλας Παπαδημητρίου στην 74η Συνάντηση της Studiorum Novi Testamenti Societas (SNTS)

Η 74η ετήσια επιστημονική συνάντηση της διεθνούς εταιρείας καινοδιαθηκικών σπουδών SNTS πραγματοποιήθηκε στο Marburg της Γερμανίας από 30 Ιουλίου έως 3 Αυγούστου 2019. Στο κορυφαίο αυτό συνέδριο συναντήθηκαν 320 επιστήμονες, που ήλθαν και από τις 5 ηπείρους και συζήτησαν θέματα αιχμής της σύγχρονης έρευνας για τη μελέτη της Καινής Διαθήκης, καταθέτοντας και ανταλλάσσοντας απόψεις στις μεγάλες και στις μικρότερες διαλέξεις του, καθώς και στα πολλαπλά σεμινάριά του. Από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και από τη Θεολογική Σχολή του συμμετείχε η καθηγήτρια του Τμήματός μας, μέλος της SNTS, Κυριακούλα Παπαδημητρίου, η οποία παρακολούθησε το Σεμινάριο «The Greek of the New Testament (Τα Ελληνικά της Καινής Διαθήκης)» και έλαβε μέρος ενεργά στις εργασίες του. Τα θέματα που απασχόλησαν το σεμινάριο ήταν «Classical Greek Constructions in the Gospel according to Mark (Κλασικές αρχαιοελληνικές συντάξεις στο κατά Μάρκον Ευαγγέλιο)» με εισήγηση του Αμερικανού καθηγητή James Voeltz, «Linguistic Stylistics and the Possibilities of New Testament (Γλωσσολογική υφολογία και οι δυνατότητες για την Καινή Διαθήκη)» με εισήγηση του Καναδού καθηγητή Stanley Porter, και «Semitisms in the Gospel of Luke (Σημιτισμοί στο Ευαγγέλιο του Λουκά)» με εισήγηση του Ολλανδού καθηγητή Adelbert Denaux.