Εισήγηση του Αναπλ. Καθηγητή Μιλτιάδη Βάντσου με θέμα: «Nature and nonhuman beings from an orthodox point of view».

Το Πανεπιστήμιο του Hagen της Γερμανίας διοργάνωσε στις 30 Ιουνίου – 7 Ιουλίου 2019 το 6. International Summer School «Bioethics in Context» στο Trogir της Κροατίας με θέμα «Human Beings – Nonhuman Beings – Nature». Σε αυτό συμμετείχαν καθηγητές με τους υποψ. διδάκτορές τους από επτά χώρες, παρουσιάζοντας εισηγήσεις από φιλοσοφική και θεολογική άποψη για τη θεώρηση των μη ανθρώπινων όντων στο πλαίσιο της σύγχρονης βιοηθικής. Μεταξύ αυτών συμμετείχε και ο Αναπλ. Καθηγητής του Τμήματος, Μιλτιάδης Βάντσος, ο οποίος παρουσίασε εισήγηση με θέμα: «Nature and nonhuman beings from an orthodox point of view». Συμμετείχαν, επίσης, οι υποψ. διδάκτορες του Τμήματος Obrad Karanovic και Τάνια Φαρμάκη, καθώς και η απόφοιτος του Τμήματος Αδαμαντία Ζέζιου.