Βίντεο από τη συζήτηση που διεξήχθη μετά την προβολή της ταινίας Selma – «Αφιέρωμα στον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ» – Κινηματογραφική Λέσχη Τμήματος Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας ΑΠΘ

Μια συζήτηση στην Κινηματογραφική Λέσχη του Τμήματος Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας ΑΠΘ πάνω στον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ και το κίνημα των πολιτικών δικαιωμάτων στην Αμερική του ’60, με αφορμή την προβολή της ταινίας “Selma” της Ava DuVernay. Στη συζήτηση συμμετέχουν ο Νικ Ζαχαριάδης, καθηγητής Πολιτικών Επιστημών στο Alabama State University, και ο Θανάσης Παπαθανασίου, δ/ντής του περιοδικού “Σύναξη” και δρ. Θεολογίας. Συντονιστής ο επ. καθηγητής Ιστορίας της Φιλοσοφίας στη Θεολογική Σχολή ΑΠΘ, Κώστας Μποζίνης. Την εκδήλωση της Κινηματογραφικής Λέσχης χαιρετίζει ο Πρόεδρος του Τμήματος, κ. Κώστας Χρήστου, και παρευρίσκονται σε αυτήν μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Αριστοτελείου, κριτικοί κινηματογράφου και τέχνης –Σωτήρης Ζήκος, Σπύρος Φίλκας Φιλικός κ.ά.- υπ. διδάκτορες, προ- και μεταπτυχιακοί φοιτητές καθώς και σινεφίλ κοινό από τη Θεσσαλονίκη. Στο πάρτυ που ακολούθησε, μετά το τέλος της συζήτησης, στο μπαλκόνι της Θεολογικής ακούγονται οι Jericho Horns (Α. Ρήγος: σαξόφωνο, Κ. Αντωνόπουλος: κιθάρα, Γ. Ριμάρεφ: κρουστά, Δ. Γουμπερίτσης: κοντραμπάσο).

Κάλυψη εκδήλωσης και ψηφιακό μοντάζ: Σπύρος Αμοιρόπουλος

Posted in Ανακοινώσεις, Κινηματογραφική Λέσχη.