Σεμινάριο βιοηθικής στην Βασιλεία (Ελβετία) στις 28-30 Ιουνίου 2017

Ο Αναπλ. Καθηγητής του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ Μιλτιάδης Βάντσος και ο Καθηγητής Ηθικής της Ευαγγελικής Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Βασιλείας (Basel) Georg Pfleiderer διοργάνωσαν στις 28-30 Ιουνίου 2017 στη Βασιλεία σεμινάριο βιοηθικής με θέμα την ιατρική βελτίωση (human enhancement). Σε αυτό διδάκτορες, υποψ. διδάκτορες και μεταπτυχιακοί φοιτητές των δύο σχολών ανέπτυξαν το θεολογικό προβληματισμό σε πολύ ενδιαφέροντα θέματα, όπως είναι γενετική βελτίωση, οι αισθητικές επεμβάσεις, η αντιγήρανση, η σωματική ενίσχυση (ντόπινγκ), η βελτίωση των νοητικών και γνωστικών ικανοτήτων και ο μετανθρωπισμός.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στην αγγλική γλώσσα και αποτελεί συνέχεια ανάλογου σεμιναρίου που έγινε πέρυσι (8-10 Ιουνίου 2016) στη Θεολογική Σχολής Θεσσαλονίκης.

Ακολουθούν φωτογραφίες απο το σεμινάριο.

Posted in Σεμινάρια/Διαλέξεις.