Επίσκεψη του Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής Ιασίου, π. Sava Viorel, στο Τμήμα Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας

Τις επόμενες μέρες θα επισκεφτεί το Τμήμα μας στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής Ιασίου, καθηγητής Λειτουργικής, π. Sava Viorel, ο οποίος θα δώσει τις ακόλουθες διαλέξεις:

Τη Δευτέρα 18/9 και ώρα 17.00 είναι προσκεκλημένος του Αναπλ. Καθηγητή Μιλτ. Βάντσου και θα μιλήσει με θέμα: “The Romanian Orthodox position on social issues”.

Την Τρίτη 19/9 και ώρα 17.00 είναι προσκεκλημένος του Επίκ. Καθηγητή π. Χρυσοστόμου Νάσση και θα μιλήσει με τα εξής θέματα:

“Liturgical Language in the Romanian Orthodox Church – A historical, Theological and Cultural Perspective”
“The Work of Fr. Ene Braniste (the greatest Romanian liturgust) in the Context of the Contemporary Liturgical Research”

Και τις δύο μέρες οι διαλέξεις του Καθηγητή π. Sava Viorel θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα συνεδριάσεων του 4ου ορόφου.

Posted in Ανακοινώσεις, Σεμινάρια/Διαλέξεις.