Εισήγηση του καθηγητή Andrew Faulkner στο Exegeticum

Η πρώτη συνάντηση του EXEGETICUM για το ακαδημαϊκό έτος 2017-18 πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2017. Ο θεματικός άξονας του μεταπτυχιακού σεμιναρίου γι’ αυτό το έτος είναι “Μεταφραστικές και άλλες ερμηνευτικές αναγνώσεις της Αγίας Γραφής” και εισηγητής μας ήταν ο Andrew Faulkner, καθηγητής Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Waterloo, στο Οντάριο του Καναδά, Πρόεδρος του Τμήματος και Διευθυντής του Ινστιτούτου Ελληνιστικών Σπουδών του Πανεπιστημίου.

Το θέμα της εισήγησης ήταν “Η Μετάφρασις των Ψαλμών σε εξαμέτρους: Γνήσιο έργο του Απολλιναρίου Λαοδικείας;”. Η διάλεξη έγινε στα ελληνικά και ακολούθησε ενδιαφέρουσα και γόνιμη επιστημονική συζήτηση. Ήταν μία ευκαιρία που ανέδειξε πόσο πολύτιμη είναι η συνομιλία πολλών επιστημονικών κλάδων επί το αυτό: φιλολογία, ερμηνεία, πατρολογία, δογματική, λειτουργική, όλες εκπροσωπήθηκαν από τους συμμετέχοντες καθηγητές σε μία γόνιμη συζήτηση για την πατρότητα της ανώνυμης Μετάφρασης των Ψαλμών σε εξαμέτρους, με αποτέλεσμα ένα πραγματικό συμπόσιο.