Διάλεξη του Αναπλ. Καθηγητή Γ. Δημολιάτη στο Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας

Στις 21 Φεβρουαρίου 2018 στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματος του Αναπλ. Καθηγητή Καθηγητή Μιλτιάδη Βάντσου “Θέματα Ιατρικής Ηθικής” ο Αναπλ. Καθηγητής της ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου των Ιωαννίνων, Γ. Δημολιάτης, έδωσε διάλεξη με θέμα: «και… ποιος θα φροντίσει τους φροντιστές;».

Με βάση την έρευνά του σε πρόσωπα που φρόντιζαν για πολλά χρόνια ανιάτους ασθενείς, ο κ. Δημολιάτης παρουσίασε σημαντικές πτυχές του σημαντικότατου αυτού θέματος της ιατρικής ηθικής, οι οποίες έδωσαν αφορμές για μια πολύ ζωντανή και γόνιμη συζήτηση που επεκτάθηκε και σε άλλα συναφή θέματα, όπως είναι οι διαπροσωπικές σχέσεις, η εναλλαγή των γενεών, το δημογραφικό πρόβλημα, οι προτεραιότητες της ιατρικής, η ιατρικοποίηση της ζωής και η νοηματοδότηση του τέλους της.